Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
A legkiválóbb dzsesszdobosok között tartották számon Roy Haynes-t

A legkiválóbb dzsesszdobosok között tartották számon Roy Haynes-t

2024. november 14. 14:20 MTI

Elhunyt Roy Haynes legendás amerikai dzsesszdobos.

<

A minden idők legnagyszerűbb dzsesszdobosai között számon tartott Roy Haynes a negyvenes években kialakult bebop-korszak kiemelkedő szereplője volt. Halálhírét lánya jelentette be.

Roy Haynes 1925-ben született Bostonban, már gyerekként dobolni kezdett. Ahogy 2008-ban, a JazzWax oldalnak adott interjúban fogalmazott, bátyjától szerezte első dobverőit.

Karrierje szvingzenekarokban indult; nem sokkal azután, hogy 1945-ben New Yorkba költözött, előbb Louis Armstronggal, majd a szaxofonos Lester Younggal dolgozott együtt, később Charlie Parkert és Miles Davist is kísérte.

Az ötvenes években az énekesnő Sarah Vaughan-nal turnézott, majd John Coltrane mögé került a színpadon – ő a legjobb dobosnak tartotta Haynes-t, akivel valaha együtt dolgozott.

Szintén zenélt Stan Getz és Eric Dolphy formációjában, majd a hatvanas évek vége felé saját együttest hozott létre.

Beceneve Snap Crackle volt (Hirtelen ropogás), amit energikus játékstílusa nyomán érdemelt ki. Dobostársai küzül rugalmas tempómegközelítésével emelkedett ki, amely olyan művészekre volt hatással, mint Tony Williams vagy Jack DeJohnette.

Ő kölcsönözte a hangját a népszerű videojáték, a Grand Theft Auto IV dzsesszrádió-műsorvezetőjének, és már a kilencvenes éveiben járt, amikor évente műsort adott születésnapja alkalmából a New York-i Blue Note klubban.

Halála három nappal követte egy másik bebop korszakbeli dzsesszlegendáét, a szaxofonos Lou Donaldsonét, aki szombaton hunyt el 98 évesen.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A legkiválóbb dzsesszdobosok között tartották számon Roy Haynes-t

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra