A középkor 10 legjelentősebb mérnöki csúcsteljesítménye
2020. október 7. 17:44 Múlt-kor
Bagdad felépítése
A Föld nagy városainak java része fokozatosan jött létre és generációk életén keresztül fejlődött metropolisszá. Ezzel szemben Bagdadnak, az Abbászidák városának a kigondolása, megtervezése és felépítése csupán néhány évbe tellett.
Mielőtt Al-Manszúr kalifa 762-ben úgy döntött, új fővárost emel a területen, csupán néhány kolostor állt itt. Több mint százezer építőmunkást irányítottak a megálmodott város helyszínére.
Bagdad kör alakú alaprajzzal, négy főkapuval és körülbelül 3 km-es átmérővel rendelkezett. A hármas határfal legkülső része több mint 80 láb (majdnem 25 méter) magas volt és egy vizes árok vette körül az egész várost, amelynek középpontjában az Al-Manszúr-palota és a nagy mecset magasodott.
Bagdad kerek városának felépítése néhány év alatt befejeződött, és a város körül hamarosan egy külső lakóterület – ma úgy mondanánk, hogy egy hatalmas külváros – jött létre, lakossága félmilliósra nőtt, és a középkori világ egyik legnagyobb birodalmának fővárosaként működött.
Lincoln-székesegyház
A világ legmagasabb építménye évezredekig az egyiptomi nagy piramis volt, egészen addig, amíg a 13. század elején a londoni Szent Pál székesegyház el nem nyerte tőle ezt a címet.
1311-ben a szintén angol földön megépített Lincoln-katedrális új tornyának köszönhetően 160 méteres magasságával utasította maga mögé korának valamennyi épületét.
A középkori Európa valamennyi katedrálisa mérnöki csúcsteljesítmény volt. Az olyan innovációk, mint például a boltívek használata lehetővé tette, hogy hatalmas és tágas belső terek jöjjenek létre. Ezekre az épületcsodákra elért magasságuk miatt a középkor felhőkarcolóiként tekinthetünk.
A Lincoln-katedrális tornya több mint kétszáz éven keresztül épült, 1548-ban azonban egy vihar lerombolta és soha többé nem építették fel újra. Az építészettörténet az Eiffel-torony 1889-es megépítéséig a valaha megépült legmagasabb épületként tartja számon.