A kézfogástól a csupasz fenék villantásáig: 6 nonverbális gesztus történelmi háttere
2018. június 6. 11:48 Múlt-kor
A csupasz fenék mutatása
A csupasz fenék nyilvános mutatása az ókori Rómából származhat. Kr. u. 66-ban Josephus Flavius arról ír, zsidó zarándokok menetét nézte, amint a templom felé haladtak pészahkor, amikor egy római katona hirtelen „megemelte köpenyét, illetlen módon előrehajolt, hogy hátsóját a zsidók felé mutassa, és testhelyzetéhez illő hangot hallatott.”
A 13. századi Skóciában játszódó, A rettenthetetlen című 1995-ös filmben több száz skót harcos mutatja egyszerre fenekét az ellenséges angolok felé a csatatéren. Peter Langtoft angol reguláris kanonok krónikája szerint azonban pont az angolok sértegették ily módon a skótokat. A százéves háború alatt zajlott crécyi csata során több száz francia katona mutatta hátsó fertályát az angol íjászok felé, a feljegyzések szerint némelyikük „súlyos árat fizetett” ezért, de ezzel kapcsolatos részletek nem maradtak fenn. Nizza 1543-as ostromakor egy mosónő, Catherine Ségurane a források szerint csupasz fenekét mutatta az ostromlók felé.
A gesztus egyes körökben ma is gyakori: a kaliforniai Laguna Niguel városában minden év júliusának második szombatján tartanak egy tömeges fenékmutogatást az Amtrak vasúttársaság arra közlekedő szerelvényei irányába. 2000 júniusában egy angol monarchiaellenes mozgalom hasonló eseményt szervezett a Buckingham-palotánál. Az erős rendőri jelenlét ellenére egyes tüntetőknek sikerült végrehajtani az illetlen gesztust az uralkodói rezidencia irányába.