Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Távozott Észak-Írország "Dr. No"-ja 

2014. szeptember 12. 17:02 MTI

Viharos fél évszázadnyi politikai karrier és néhány évnyi csendes nyugdíjas lét után távozott az élők sorából Észak-Írország "Dr. No"-ja, vagyis Ian Paisley, az ulsteri tartományi kormány egykori vezetője. 

<

Paisley tiszteletesről, a gyújtó retorikájú protestáns unionista politikusról, akit 88 esztendős korában pénteken ért a halál, soha senki nem képzelte volna - beleértve saját magát -, hogy valaha is közösen alakít kormányt az általa szenvedélyesen gyűlölt radikális katolikus északír mozgalommal, a Sinn Féinnel.

Mégis, 2007 tavaszán megtörtént a korábban elképzelhetetlen: Paisley, a protestáns koronahű Demokratikus Unionista Párt (DUP) akkori vezetője a protestáns-katolikus észak-írországi kormány élére állt, a felekezetközi hatalommegosztásról született egyezség alapján elfogadva helyettesének Martin McGuinnesst, a radikális katolikus britellenes mozgalom, a Sinn Féin második emberét.

Paisley tiszteletes e politikai gesztusának horderejét mutatja, hogy a Sinn Féin és az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő legnagyobb katolikus milícia, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) - amely már csaknem egy évtizede letette a fegyvert - London és az észak-írországi unionista mozgalom meggyőződése szerint gyakorlatilag ugyanaz a szervezet volt; a Sinn Féint a szektariánus villongások véres évtizedeiben az IRA politikai szárnyának tekintették. Az IRA három évtizedes terrorkampányában óvatos becslések szerint is háromezren vesztették életüket.

Az észak-írországi kiegyezés előzményeként az IRA nemzetközi ellenőrzés mellett leszerelte teljes fegyverzetét, és bejelentette, hogy lemond az erőszak alkalmazásáról, de Paisley még ezután is határozottan kijelentette: soha nem lépne koalícióra a Sinn Féinnel.

A "soha", a "nem" és a "tapodtat sem" egyébként is a tiszteletes hírhedt retorikájának leggyakrabban visszatérő eleme volt. Az északír katolikus oldal mérsékelt pártja, a szociáldemokrata irányzatú SDLP korabeli vezetője egy ízben meg is jegyezte: ha az angol nyelvből kiiktatnák a "nem" szót, Paisley megnémulna.

Az éppen ezért "Dr. No"-ként emlegetett Paisley a katolikusokra általában sem vesztegetett sok jó szót. Politikai karrierjének egyik leghírhedtebb megnyilvánulása volt, amikor 1988-ban, az Európai Parlamentben felszólaló II. János Pál pápát a beszédbe belekiabálva "Antikrisztusnak" bélyegezte - mielőtt kidobták volna az ülésteremből.

Az észak-írországi katolikusokat sem szerette jobban. A brit politikai nyelvi folklórban "Bajok" (Troubles) néven rögzült IRA-terrorkampány kezdetén, 1969-ben azt találta mondani róluk, hogy "tenyésznek, mint a nyulak és szaporodnak, mint a férgek". Ez az ember kötötte meg 2007-ben az újkori európai politikatörténet egyik legvalószínűtlenebb koalíciós egyezségét azzal a Sinn Féin-vezérkarral, amelynek tagjait nem sokkal korábban még "vérszomjas szörnyetegeknek" nevezte.

A történelem forgandóságát mutatja, hogy egykori koalíciós társa és helyettese, Martin McGuinness - az IRA katonai tanácsának volt vezetője, aki brit hírszerzési adatok szerint a katolikus milícia egyik leghírhedtebb osztagát, a Derry Dandárt vezette az 1970-es években, és így nyilván maga is a Paisley által "vérszomjas szörnyetegekként" megbélyegzettek közé tartozott - a pénteki halálhír után barátjának nevezte az elhunyt tiszteletest.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Távozott Észak-Írország "Dr. No"-ja 

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra