Tanulj játszva a történelemről Vaján!
2014. augusztus 27. 18:42
A Vay-család ősi fészkében, a háromszáz éves falak között az állandó kiállításokhoz kapcsolódóan múzeumi foglalkozásokat tartanak a MNM Vay Ádám Muzeális Gyűjteményének munkatársai, akik a 8-16 éves korosztályt a Rákóczi-szabadságharcba, a Vay-család életébe, valamint a 18-19. századi iparművészeti érdekességekbe kalauzolják el.
A foglalkozások tárlatvezetésből, majd utána csoportos foglalkozásból állnak, amelyhez feladatlapot is kapnak a gyerekek, akik önállóan újra végigjárhatják a kiállításokat. Az órák közös megbeszéléssel, értékeléssel, az élmények elmesélésével zárulnak. A foglalkozások anyagi vonzatai itt találhatóak. A múzeumpedagógiai foglalkozások 3 részből épülnek fel:
Állandó kiállításokhoz kapcsolódó
1. Iparművészeti foglalkozás: Feladatlapos, az építéstörténetet és a múzeum műtárgyait feldolgozó foglalkozás, főként a tárlatvezetésre építve.
2. Intarzia óra: A kiállításban lévő berakásos műtárgyak megismerése, az intarzia fogalma, hogyan készül, milyen fajtái vannak, mi a különbség a festett, és berakásos bútorok között, az intarzia készítésének története, fejlődése, mai fajtái, megjelenése a képzőművészetben. Az óra második felében pedig intarziamintát tervezhetnek a gyermekek.
3. Rákóczi-szabadságharc: Tananyagra épülő, általános iskola 4., 6. osztálya számára, és gimnázium 10. évfolyama számára. Tárlatvezetés utáni, feladatlapos csoportfoglalkozás, ellenőrzés értékeléssel.
4. Rákóczi-szabadságharc: Drámapedagógia, II. Rákóczi Ferenc és Pálffy János találkozása. (A tananyag kiegészítése új ismeretekkel)
5. Rákóczi-szabadságharc: Kuruc-labanc számháború a parkban. (Tananyagra épülő)
Időszaki kiállításokhoz kapcsolódó
2014. tavaszán a Téli Alkotótábor kiállítása látható. Kapcsolódó foglalkozás: Tél, tavasz a képzőművészetben. – Séta a parkban, az évszak színeinek megfigyelése, a kiállítás megtekintése, a különböző technikák megismerése, a beszélgetés a művészi szabadságról. Hogyan használják a képzőművészek az évszakok színeit. A foglalkozás második részében tavaszi kép festése vízfestékkel, szabadon választott téma.
Havi lebontású tematikus (Nemzeti ünnepeinkre, Jeles Napokra épülő órák)
Szeptember: A múzeum időszaki kiállításához kapcsolódó óra
Október: Vetítéssel egybekötött bemutató az 1956 októberi eseményekről. Kiállítás készítése csoportmunkában.
November: Ősz a képzőművészetben. A múzeum kortárs képzőművészeti anyagának megismerése, a természet ábrázolása a képzőművészetben.
December: advent, karácsony. Ünnepre készülés, adventi koszorú készítése, a keresztény ünnepek ismereteinek felelevenítése, bővítése.
Február: farsang. Farsangi maszkok, álarcok készítése. Néphagyományok farsang idején.
Március: Az iskolában tanultak felelevenítése, gyűjtőmunka, a március 15-i eseményekről tabló készítése, amelyet ki tudnak tenni a teremben a tablóra.
Április: Beszélgetés a húsvéti ünnepkörről, tojásfestés.
Május: tavasz a képzőművészetben. A múzeum kortárs képzőművészeti anyagának megismerése, a tavasz ábrázolása a képzőművészetben.
Június: játékok a parkban. Nagyobbaknak: Kuruc-labanc számháború (ismeretek felelevenítése a Rákóczi-szabadságharcról), kicsiknek: népi játékok.
Óvodásoknak:
Körülbelül 30 perces foglalkozások, témái az óvónők kérései alapján alakultak ki.
- Kirakó (A múzeum kirakóiból minden gyerek választ egyet, témák: freskó, a kastély, vízimalom, húsvéti tojások) Önálló munka, felnőtt segítségével.
- Diavetítés (mesefilmek vetítése a múzeum diatárából)
- Mondák a kuruc korból – 1-1 monda felolvasása, megbeszélése, illusztráció készítése. Rajzolás, festés önálló munkában. Felhasznált irodalom: Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és kuruc korból
- Séta a kastélyban – Beszélgetés a bútorokról, festményekről, cselédlépcsőről, titkos ajtókról.
- Őszi tárlat megnézése, virágok rajzolása, festése.
- Mikulás – Szent Miklós legendája - kézműves foglalkozás
- Advent – Ünnepvárás, adventi koszorú készítése, csoportosan, felnőtt segítségével.
- Énektanulás – Dalok a kuruc korból. Tárogató megismerése, hogyan hallgatunk zenét?
- Húsvét, locsolóversek tanulása.
A foglalkozásokat előre egyeztetett időpontban tartjuk. Bejelentkezni a 06/44/385-297-es számon, vagy az [email protected], [email protected] e-mail címeken lehet.