Milliárdnyi színkombináció egyetlen kockában
2014. április 24. 16:03 MTI
A játék titka
1980-81-ben több országban volt az év játéka, klubokat, egyesületeket, versenyeket szerveztek kedvelői számára. Az első Rubik-kocka-világbajnokságot 1982-ben Budapesten rendezték meg, egy 16 éves amerikai fiú lett az első 22,95 másodperces világcsúccsal, a legjobb magyar csaknem két másodperccel követte. Ma a legjobbak átlagosan 7-8 másodperc alatt rakják ki a hagyományos 3x3-as kockát, a csúcsot jelenleg egy holland tinédzser, Mats Valk tartja, aki 2013-ban 5,55 másodperc alatt tekerte egymás mellé a színeket. A vakon kirakás kategóriában 2012-ben magyar világcsúcs született, Endrey Marcellnek mindössze 26,36 másodpercre volt ehhez szüksége. A kockakirakási versenybe félkezes, fél lábon állós, egy légvételes, víz alatti kirakós és egyéb kategóriákban is be lehet szállni, sőt még robotok is versenyeznek.
A logikai játék titka már az 1979-es világpremier óta foglalkoztatta a kutatókat, akik az összesen több mint 43 trillióféle kezdő pozícióból próbálták megtalálni az "isteni számot", azaz, hogy legfeljebb hány lépés kell a kocka kirakásához. A választ egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült szuperszámítógépekkel megtalálnia, ezek szerint a "bűvös szám" a 20, azaz legfeljebb ennyi lépés szükséges a kocka kirakásához, azonban a kombinációk többsége 15-19 lépésből is kirakható.
Az 1980-as évek legnagyobb sikerű fejtörő játékából több mint ötszázmillió példányt adtak el, és népszerűsége mindmáig töretlen. Rubik Ernő szerint ez annak köszönhető, hogy a bűvös kockának sok titka van. Úgy véli, a kocka sikerének talán a legfontosabb kulcsa, hogy használatakor nem számít a nyelv, az életkor, a képzettség vagy a játékos neme. A kocka 1981-ben bevonult a New York-i Modern Művészetek Múzeumába is. A játék más mértani test (például piramis, dodekaéder) alakú változatát is kitalálták, és létezik - többek közt - gyémántokkal kirakott, egy centis élű és digitális változatban is.
Rubik Ernő egy helyütt így fogalmazta meg a tárgy átlényegülését: "Tárgyi mivoltán túl a szimbólumértékű fogalommá válás jelei is felbukkantak, ami nagyon érdekes dolog, és ritkán fordul elő egy játékkal kapcsolatban." A bűvös kocka a nehezen megoldható, bonyolult problémák kezelésének jelképévé vált, kirakása "csüggesztő feladatnak tűnik, de a kitartás, a töretlen összpontosítás és a kreativitás meghozza gyümölcsét". Számos filmben jelent meg az egyes szereplők magas intelligenciájának bizonyítására, képzőművészeti alkotásokat ihletett meg, magazinok címlapfotójaként szerepelt. 2012-ben bejelentették, hogy a magyar szellem szimbólumának is tekinthető Rubik-kockát formázó múzeum épül a budapesti Rákóczi híd budai hídfőjénél 2017-re a magyar szellemi teljesítmények bemutatására.
A Rubik-kocka születésének 40. évfordulója alkalmából idén az egyesült államokbeli Jersey Cityben, a Liberty Science Centerben Rubik-vándorkiállítás indul útjára, amely csaknem hét éven át bejárja a világ tervezéssel és tudománnyal foglalkozó múzeumait. A kiállítás középpontjában a kocka lesz, de fő témája az emberek világa, "a világ, amelyik befogadta, amelyre hatott". Rubik Ernő szerint a kocka talán legfontosabb tulajdonsága az inspiráló erő. "A világban emberek ezreit, százezreit inspirálta különböző területeken, legyen szó a tudományról, a művészetekről, a matematikáról vagy divatról".