Régiségeket adott vissza Ausztria Szlovéniának
2014. március 24. 15:04 MTI
Szlovén területen a 20. század első felében végzett ásatásokból származó régészeti leleteket szolgáltatott vissza Ausztria Szlovéniának, a mintegy félezer régiségből a hétvégén nyílt kiállítás a muraszombati Muravidéki Múzeumban.
A stájerországi, grazi Joanneum Múzeum az Osztrák-Magyar Monarchia idején, 1918-ig, majd a második világháború idején, 1941 és 1945 között folytatott régészeti ásatásokat a békeszerződések után Jugoszláviához (Szlovéniához) csatolt egykori Alsó-Stájerországban, a mai Szlovénia északnyugati részén.
A Muravidéki Múzeumnak visszaadott 500 régészeti lelet - többnyire római kori régiség, fémedény, cseréptöredék és érme - a Ptuj környékén a német megszállás idején végzett ásatásokból származik. Egy uniós projekt (InterArch-Steiermark) keretében két nyelven, németül és szlovénül katalogizálnak az ausztriai múzeumban minden, Szlovéniából származó kiállítási tárgyat. E leltározás közben derült ki, hogy számos szlovéniai lelet került a Joanneumba 1941-45-ből is, amikor a nácik visszacsatolták Ausztriához a korábbi Alsó-Stájerországot.
A leletvisszaadás az osztrák és szlovén régészek eddigi legjelentősebb együttműködési projektje - hangsúlyozták a hétvégi átadási ünnepségen. A visszaszolgáltatott régiségekből nyílt kiállítás június közepéig látogatható a muraszombati várban lévő Muravidéki Múzeumban.