Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

150 éve nyílt meg a budapesti tőzsde

2014. január 18. 18:44 MTI

<

Új nyitás

A második világháborút követő hiperinfláció idején valutával és arannyal kereskedtek a romos épületben, amelyet hivatalosan a forint bevezetésekor, 1946. augusztus 1-jén nyitottak meg ismét. A tőzsde régi fényét nem nyerte vissza, a cégek háborús veszteségeik miatt nem fizettek osztalékot, az árfolyamok egyre mélyebbre zuhantak. A fordulat évében, az államosítások után a kormány 1948. május 25-én feloszlatta a BÁÉT-et, a Szabadság téri palotát állami tulajdonba vette, itt előbb a Lenin Intézet, később a Technika Háza, majd 1957-től 2009-ig a Magyar Televízió működött.

A Budapesti Értéktőzsde a rendszerváltást követően 42 évi szünet után, 1990. június 21-én nyílt meg ismét, 41 alapító taggal. Az induláskor mindössze egyetlen részvénnyel, az IBUSZ-szal lehetett kereskedni. A tőzsdetermi, nyílt kikiáltásos kereskedés 1995-ig folyt, ezután három évig párhuzamosan zajlott kereskedés a teremben és a távkereskedési rendszerben, majd 1998 novemberében bevezették az új távkereskedési rendszert.

Az első kereskedési terem a Váci utcai Trade Centerben volt, 1992-től a Deák Ferenc utcai patinás épületben zajlott a kereskedés, a BÉT 2007 márciusában költözött az Andrássy útra, az egykori Herczog-palotába. A BÉT a kilencvenes évek elején számos cég (Skála-Coop, MOL, OTP, Richter Gedeon, Globus stb.) magánosításában játszott kulcsszerepet. Az értéktőzsde és a Budapesti Árutőzsde 2005. november 2-án lezárult egyesülése óta egy helyen működik az érték- és hitelpapír, valamint az áruszekció. A tőzsde hivatalos tőzsdeindexe a BUX index, a legfontosabb részvények árfolyamát az adott vállalatok nagyságának súlyozásával számított hivatalos mutató jelzi.

A versenyképesség megőrzése érdekében 2002-ben az új tőzsdetanács az önálló jogi személy szervezeti forma helyett a gazdasági társasági forma mellett döntött, megalakult a Budapesti Értéktőzsde Részvénytársaság (2006 áprilisától Zártkörűen Működő Részvénytársaság). 2004-ben átrendeződés zajlott a BÉT tulajdonosi szerkezetében, tőkeerős osztrák bankok, valamint a Wiener Börse és az Österreichische Kontrollbank AG vásárolta meg a tőzsde többségi részesedését. A Budapesti Értéktőzsde 2010. január 14-től tagja a CEESEG AG Holdingnak, amely 68,8 százalékban tulajdonosa a BÉT-nek, 100 százalékban a bécsi, 92,74 százalékban a prágai és 99,85 százalékban a ljubljanai tőzsdének.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

150 éve nyílt meg a budapesti tőzsde

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra