Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Vérfertőzőek lehettek a szibériai neandervölgyiek

2013. december 19. 10:24

Gyakori lehetett a vérfertőző kapcsolat a szibériai neandervölgyiek kis létszámú csoportjaiban - derült ki egy ötvenezer éves lábujjcsont DNS-vizsgálatából.

<

A lipcsei Max Planck Evolúciósbiológiai Intézet tudósai egy nő lábujjcsontjának DNS-ét elemezték, és arra következtettek belőle, hogy az asszony szülei közeli rokonok voltak - olvasható a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmányban.

A kutatók számítógépes modell segítségével állítottak fel különböző vérfertőzési forgatókönyveket. Ezek szerint a neandervölgyi nő szülei anyai ági féltestvérek, másod-unokatestvérek, nagybácsi és unokahúg, nagynéni és unokaöcs vagy nagyszülő és unoka voltak - mutatott rá Montgomery Slatkin populációgenetikus, a kaliforniai Berkeley Egyetem munkatársa, aki a genetikai elemzés egy részét vezette. További vizsgálatokból az derült ki, hogy a neandervölgyiek kis létszámú közösségekben éltek, és valószínűleg gyakori volt köztük a vérfertőzés.

Az apró csontmaradványt orosz tudósok tárták fel 2010-ben a szibériai Altáj-hegység Gyenyiszova-barlangjában. A neandervölgyiek genomja - vagyis a DNS-ben kódolt teljes örökítő információja - segítségével pontosabban megismerhető a modern ember és a kihalt előembercsoportok közötti kapcsolat - hangoztatta Kay Prüfer, a Max Plack-intézet munkatársa.

Elmondta: a ma Afrikán kívül élő emberek genomjának 1,5-2,1 százaléka a neandervölgyiektől származik. Az új adatok azt is megmutatták, hogy a mai kontinentális ázsiai népesség és Amerika őslakosai genomjának mintegy 0,2 százaléka visszavezethető a gyeniszovai előemberre. A kihalt csoport a neandervölgyiekkel állt rokonságban.

A kutatás adatai alapján a gyenyiszovai ember genomja abban különbözik a neandervölgyi genomtól, hogy az előző tartalmazza az emberfélék egy ismeretlen képviselőjének DNS-ét is. Prüfer elmondta: ez az ősi populáció már egy ideje létezhetett, mielőtt a neandervölgyi, a gyenyiszovai és a modern ember útjai elváltak egymástól.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Vérfertőzőek lehettek a szibériai neandervölgyiek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra