Közép-Ázsiából érkezhettek a venétek
2013. november 11. 15:00
Közép-Ázsiából érkezhettek a venétek Észak-Itáliába a türkmenisztáni Karakum-sivatagban fellelt csontplakett szerint, amely bizonyíthatja a Homérosz műveiben is megénekelt mondát - jelentették be a leletet megtaláló olasz régészek.
A Kaszpi-tengertől keletre, egy sivatagi oázisban folyó ásatáson tárta fel a díszes csontlemezt Gabriele Rossi Osmida kutatócsoportja. Az i. e. 3. évezredből származó plakettet vésett rózsák sora díszíti, amely az észak-olaszországi ősi venét kultúra tárgyain is gyakran megtalálható.
A venétek közép-ázsiai eredetének mondája Homérosztól származik, őt idézi Sztrabón ókori görög tudós Geógraphika hüpomnémata (Földrajzi feljegyzések) című munkájában. Homérosz a Kaszpi-tenger mellett elterülő Paflagónia nevű országot nevezi a venétek származási helyének. A venétek alapították Padova és Este városát, és róluk nevezték el Velence (Venezia) városát és Veneto olasz tartományt.
Negyedszázada, hogy Rossi Osmida elkezdte a Margianának nevezett kultúra i. e. 3-2. évezredből származó fellegvárai feltárását. A most folyó ásatások az Adji Kui fellegvártól északra elterülő vidék kutatására koncentráltak, ahol kézművesek műhelyeit és szövéshez szükséges eszközöket, például fonalnehezékeket, illetve holdsarló-alakú, hegyes, szürke kovakőeszközöket tártak fel, amelyeket késként használhattak.