Rejtélyes motívumokkal díszített római mozaikok Törökországból
2013. július 18. 12:07
Régészek a törökországi Amasja tartományban található Javruban végeztek ásatásokat, amikor egy szokatlan, a nomádokra jellemező kilim szőnyegekre hajazó, geometrikus mintájú mozaikokat fedeztek fel.
Az ásatásvezető régész, Esra Keskin elmondta, hogy a mozaikokra egy palotaszerű helyen bukkantak rá, amely lényegesen más stílusban készült, mint a korban megszokott. A szegélykövekkel körülrakott mozaik 30 négyzetméter területű, s a kutatók szerint egy római kori katonai egység szimbólumát ábrázolhatja.
Néhány szkeptikusabb történész nem osztja Keskinék véleményét, szerintük a háromszögeknek, gyémántoknak, nyilaknak és cikk-cakkoknak semmi keresnivalójuk nincsen egy római légió katonai címerében, ahol általában – a szokásoknak megfelelően – állatok, istenségek, mitológiai alakok, nem pedig geometriai formák kaptak helyet.
A matematikai alakzatok mellett madarak, gyümölcsök, virágok és emberalakzatok is megtalálhatóak a villa padlózatán, amely különlegesen színvonalas alkotás volt egykoron. A kutatók még nem tudták pontosan datálni a leletet, azonban találtak néhány stiláris hasonlóságot köztük és a Zeugmában fellelt mozaikok között.
A zeugmai múzeum egyik ékköve
A délkelet-törökországi Zeugma városát Nagy Sándor egyik hadvezére, I. Szeleukosz Nikatór alapította. A település leginkább nagyszámú, kiváló minőségű mozaikokkal díszített római kori villáiról és fürdőiről volt híres, amíg a 2000-ben épített gát következtében kialakuló árvizek el nem mosták a területet. Azonban még mindig a Zeugmai Mozaik Múzeumban található a világ leghatalmasabb alapterületű mozaikgyűjteménye, amely közel 24 ezer négyzetméteres.