Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Forradalmi események tanúja volt a Brandenburgi kapu

2013. június 24. 08:54

<

"Elnök úr, bontsa le ezt a falat!"

Ronald Reagan amerikai elnök először 1982-ben kereste fel az akkor már több mint húsz éve fizikailag is megosztott kelet-német várost, ahol a Charlottenburg Palota mellett magas rangú nyugat-német tisztviselők előtt biztosította az Egyesült Államok támogatásáról hallgatóságát és Berlin városát. Öt évvel később Reagan a város alapításának 750. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségre volt hivatalos. A hidegháborús retorika fokozódása (Reagan előtte mondta ki, hogy a Szovjetunió a „gonosz birodalma”) mellett az enyhülés csalhatatlan jelei (Reykjavík) is megmutatkoztak.

Ebben az ellentmondásos környezetben került sor Reagan híres beszédére 1987. június 12-én a Brandenburgi kapu előtt: „Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall!” (Gorbacsov úr, nyissa ki ezt a kaput! Gorbacsov úr, bontsa le ezt a falat!) A szinte szállóigévé váló sorok értelmi szerzőjét a mai napig homály fedi, afelől azonban nincs kétség, hogy az elnök tanácsadói mellett a berlini városvezetés is mélyen megosztott volt abban a tekintetben, hogy merje-e vállalni a kockázatot a republikánus politikus a gyújtó hangú beszédért.

Sokan attól féltek, hogy a Gorbacsovval aprólékos munkával felépített jó munkakapcsolat látja ennek kárát, míg mások inkább a beszéd „puhaságát” rótták fel Reagannak, mondván, már akkor nyíltan bírálnia kellett volna a kommunizmust. Az inkriminált mondat egy évi gondolkodás után végül benne maradt a beszéd végső változatában, amelyet nemcsak a helyszínen jelenlevő 20 ezer fős tömeg, hanem rádión keresztül milliók hallgattak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Forradalmi események tanúja volt a Brandenburgi kapu

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra