Nemi szervekkel hirdették a termékenységet az ősi Izraelben
2013. március 28. 08:06
Figyelemreméltó leletek kerültek elő az ősi Izrael területéről a legutóbbi ásatás során - jelentette az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA). A tárgyak között egy falloszra, illetve egy női nemi szervet ábrázoló faragványra bukkantak.
Az egyik új izraeli vasútvonal építése előtt megkezdett leletmentő ásatás során, Izrael északi részén, Nyugat-Galileában, az Akkótól kilenc kilométerre keletre levő Ahihudnál bukkantak az értékes leletekre. Az archeológusok két településréteget azonosítottak, egyet a neolitikumból (i.e. 10200-4500/2000), egyet pedig a korai kőrézkorból (i.e. 4500-3300).
„Sok kovakőből és obszidiánból készült nyílhegyet, csiszolt, miniatűr kőbaltát, pengéket és egyéb kovakőeszközöket találtunk” – közölték az IAA munkatársai, Jihák Paz és Jaakov Vardi. „A nagyszámú obszidiáneszköz arra utal – tudván azt, hogy a kőzet nem fordul elő Izraelben –, hogy az ősi Izrael már akkor kereskedelmi kapcsolatokat létesített az anatóliai, a kaukázusi és más térségekkel” – tették hozzá.
Az IAA szakembergárdája több száz elszenesedett babmagot talált egy veremben, ami a hüvelyes növények termesztésének egyik korai példája. A kőrézkorból származó derékszögű épületek maradványai között előkerült egy fallosz-szobor és egy női nemi szervet ábrázoló rézkarc paletta is; utóbbiak ún. kultikus szexuális szimbólumok voltak, amelyek a termékenységet hirdették – tájékoztattak a régészek.