Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Sokkolóbb volt a holokauszt, mint gondoltuk

2013. március 8. 12:08

<

Hihetetlen számok

A Holokauszt Múzeumban önkéntesként dolgozó, a ma 84 éves Henry Greenbaun emlékezetében még mindig élénken élnek fiatalkori megpróbáltatásai: először 12 évesen szülővárosába, a lengyelországi Starachowicébe került 1940-ben, ahova a nácik a helyi zsidó származásúakat terelték össze. Húgával egy kényszermunkatáborba deportálták, míg családjának többi tagjait valószínűleg Treblinkába vitték. Egyikük sem élte túl a háborút. Mikor a gyermek egy gyárban dolgozott, a németek arra kényszerítették, hogy az időközben elhunyt foglyok számára társaival együtt árkot ásson.

Ezt követően Auschwitzba került, ahol 50 másik rab mellett egy szintetikus gumit és folyékony üzemanyagot készítő vegyi üzemben kellett dolgoznia. Majd a cseh-német határ melletti Flossenbürgbe szállították, ahol a 172 centiméter magas fiatal 45 kilogrammra fogyott le. Az akkor 17 éves Greenbaum öt táborban raboskodott, s útban volt a hatodik felé, amikor 1945 tavaszán amerikai katonák kiszabadították. „El kell mondanunk ezeket a fiataloknak, hogy tudják, miket éltünk át egykor” – mondta az önkéntes.

Koncentrációs táborok

A 2000-ben megkezdett kutatás elején csupán 7 ezer táborra és gettóra számítottak a kutatók, mára 42 500-ra nőtt ez az adat. A számok döbbenetesek: 30 ezer kényszermunkatábor, 1150 zsidó gettó, 980 koncentrációs tábor, közel ezer fogolytábor, 500 bordélyház, továbbá táborok ezrei; a kutatók egyedül Berlinben 3 ezer, míg Hamburgban 1300 tábort különítettek el.

Már 1933 elején, Hitler uralomra kerülésének kezdetén 110 tábort hoztak létre a nácik kifejezetten politikai ellenlábasaik számára, ahol eleinte 10 ezren raboskodtak. Miután a Harmadik Birodalom lerohanta európai szomszédjait, a zsidók, cigányok, homoszexuálisok és egyéb csoportok kiirtására és dolgoztatására szolgáló táborok száma jelentősen megemelkedett. A legnagyobb a hírhedt varsói gettó volt, ahol félmillióan laktak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Sokkolóbb volt a holokauszt, mint gondoltuk

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra