Akár ezer kilogrammos bombát is találhatnak Magyarországon
2012. október 19. 14:09 MTI
Akár ezer kilogrammos légibombát is találhatnak Magyarországon, hiszen az amerikai hadsereg ilyeneket is ledobott a második világháborúban - mondta Horváth Csaba hadtörténész pénteken. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense közölte: hivatalosan 1944 áprilisa körül kezdték az amerikaiak bombázni Magyarországot. Elsősorban olyan célpontokat támadtak, amelyek logisztikai szempontból fontosak voltak, vagyis hidakat, vasútvonalakat és utakat.
A folyópartszakaszok jelenleg is "gyűjtőhelyei" a második világháborús légibombáknak - fűzte hozzá. Nagyrészt a XV. amerikai légi hadsereg végezte a bombázásokat ebben az időszakban B-17-es és B-24-es repülőgépekkel. A gépek átlagosan 2,5 tonnányi bombát szállítottak, amelyeket akár egyszerre is ledobhattak. Ez volt az úgynevezett "bombaszőnyeg" - fogalmazott a szakértő.
Az északi összekötő vasúti hídnál talált amerikai légibomba 1000-es típusú. A szám a szerkezet fontban meghatározott súlyára utal. A bomba nagyjából 500 kilogrammos, ebből körülbelül 270 kilogramm a robbanószer.
Az ilyen, több gyújtószerkezettel ellátott rombolóbombát, általában akkor vetették be, ha nagy pusztítást akartak elérni, viszont nem lehetett pontos támadást végrehajtani. Ebből a bombából az amerikaiak használtak kétszer ekkorát is.
Horváth Csaba szerint az északi vasúti híd nagyon fontos átkelőnek számított már a múlt század elején is; a II. világháborúban pedig többször is célpontja volt a szövetségesek támadásainak. A bombázók többször is megrongálták, 1944 decemberében viszont a németek robbantották fel.
A történész elmondta: a bombákat nagyon magasról dobták le, tehát valószínűleg a becsapódás szöge miatt nem robbantak fel azok, amelyeket eddig az északi összekötő vasúti hídnál találtak.