Prostituált volt Shakespeare múzsája
2012. augusztus 30. 08:58
A Shakespeare szonettjeiben rendre felbukkanó Fekete Hölgy (Dark Lady) foglalkozását tekintve nem volt éppen úri hölgy; az angol bárd egyik kutatója szerint az asszony igazi neve 'Lucy Negro’ vagy ‘Black Luce' volt és London Clerkenwell negyedében bordélyházat működtetett, de emellett maga is űzte az ősi mesterséget.
A régi irodalmi rejtélyt egy neves Shakespeare-kutató, Duncan Salkeld oldotta meg, miután régi forrásokat kutatott fel a titokzatos szereplőről, a szép kezű, zeneértő, házasságtörő és rendkívül vonzó Fekete Hölgyről, aki mint kiderült, valós személy volt, s egy bordélyházat üzemeltetett Londonban.
A 127-152. szonettek közül számosban feltűnik Lady Dark alakja, akinek állítólag viszonya is volt az angol bárddal; a 144-ben például „gonosz nőm”-nek, „rossz angyalom”-nak nevezi. A Fekete Hölgy kiléte régóta izgatja a Shakespeare-kutatók fantáziáját, ezért a felfedezés a maga nemében páratlan.
A kortársaknak nem túl hízelgő véleménye volt a Fekete Hölgyről, akiről azt tartották, hogy „hírhedt szajha” volt, s állítólag a bevándorlóktól kezdve az arisztokratákig mindenkivel hált. Shakespeare szonettjeiből sem tudhatunk meg sokkal többet róla, csupán azt, hogy sötét volt a szeme, a bőre és a haja, valamint utalások vannak arra, hogy házas életet élt.
Már az 1930-as években felmerült, hogy a titokzatos hölgy valószínűleg prostituált volt, de Salkeld immáron feljegyzésekkel támasztja alá, hogy a Lady Darkról kialakult kép valós. A kutató erre Philip Henslowe, a Rose Theatre építtetőjének és tulajdonosának, Shakespeare egyik rivális társulata vezetőjének naplójában talált bizonyítékot.
A naplóban felbukkant Black Luce és társa, Gilbert East neve, akinek szintén volt egy bordélyháza Clerkenwellben. East és Henslowe között szoros kapcsolat volt, mivel előbbi a Shakespeare darabjai közül legalább egyet színpadra állító direktor intézőjeként dolgozott. Luce neve több alkalommal is előkerül a különféle örömtanyákon, de egy a házában tartott razzián kívül nem tudni, hogy bármikor a rendőrség látókörébe került vagy esetleg letartóztatták volna – nem úgy „lányait” –, s a bírósági dokumentumok az általa működtetett bordélyházra is mint sikeres „vállalkozásra” utalnak.
Shakespeare clerkenwelli kötődése is feltárul a kutató által írt Shakespeare Among the Courtesans (Shakespeare a kurtizánok között) című, októberre tervezett könyvben. Eszerint az angol bárd nem csak hogy jól ismerte a környéket és az ott lakókat, de számos rokona is élt Clerkenwellben. Az egyházközségi feljegyzésekben Salkeld több Shakespeare-t talált, így például Matthew Shakespeare-t, aki Isabel Peele-t, George Peele drámaíró testvérét vette el.