Rejtélyes áldozatmaradványok Mexikóváros alatt
2012. augusztus 2. 18:06
Antropológusok 17 darab – köztük 11 gyermeki – csontvázat találtak a mexikói fővárosban. A maradványok bizonyítékokat szolgáltatnak az aztékok tepanec néven ismert kereskedőpartnereinek mindennapjaira nézve, akik fénykorukat mintegy 700 évvel ezelőtt élték.
17 holttest
A mexikói National Institute of Anthropology and History (INAH) munkatársa, Jorge Arturo Talavera González szerint további elemzésre van még szükség, hogy a 17 holttest halálának okát megállapíthassák, bár a koponyáikon található horpadások emberáldozatokra utalnak. A csontvázak közelében a kutatók egy oltárt, egy szoba maradványait és különböző szertartási tárgyakat találtak.
„Keveset tudunk a tepanec népről, két okból is” – mondta Michael Smith, az Arizona State University antropológusa. „Egyrészt az aztékok terjeszkedő tevékenysége révén kevés történelemtankönyvbe kerültek bele, másrészt a legtöbb tepanec város a mai Mexikóváros területe alatt található, ami igen megnehezíti a feltárást.”
Ez a női csontváz érdekes módon ülő pózban lett eltemetve
A temetkezés mellett az épületek feltárása is beszédes lehet a kevéssé ismert tepanec törzs vallásos hitéről. Például a mai Mexikóváros északnyugati részén lévő Azcapotzalco kerület területén a kutatási eredmények szerint egy elit tepanec kereskedelmi település állt, emellett polgári és ceremoniális központként sem volt elhanyagolható, vélik az INAH régészei.
Ez a figura az eső és a kukorica istennőjének kombinációja.