Bibracte rejtélyei
2012. július 26. 16:47 MTI
Lakóházat, bazilikát, fórumot találtak a magyar régészek
A magyar régészek 1988-ban kapcsolódtak be Bibracte feltárásába, az oppidum központjában, a "Kolostor legelője" elnevezésű területen kezdték az ásatásokat. 1995-től a főúttól keletre folytatták a munkát, ahol egy nagyméretű, római típusú lakóházat (domust) tártak fel.
"Kezdetben főleg a település környezetét és útrendszerét vizsgáltuk, ezt követte egy római típusú lakóháznak a kutatása, amelyet majdnem teljes egészében feltártunk. 2000-ben kezdtük el a jelenlegi ásatásokat, ennek során találtuk meg a bazilikát és a fórumot" - idézte fel a régészprofesszor.
A mélyásatások váratlan szenzációval szolgáltak, egy 24 méter hosszú és 13 méter széles, eredetileg fedett csarnokot sikerült rekonstruálniuk a magyar régészeknek, amelynek belsejében a hosszú oldalak mentén 8-8, a rövidekén 4-4 oszlop állt, míg északon, délen és nyugaton kívülről további helyiségek csatlakoztak hozzá. Keleten viszont kétlépcsős lábazatot fedeztek fel, ez arra utalt, hogy az épület térre nyílt.
"Feltártuk 2000-től kezdve a bazilikát, egy olyan római középületet, ahol kereskedelmi és pénzügyi ügyleteket, valamint bíráskodást folytattak. Ez igazi szenzációt jelentett kelta településről lévén szó, ahol egy adott pillanatban, i.e. 50 körül, a gall háborúk lezárása után hirtelen elkezdenek egy római városközpontot kialakítani.
Egyfajta békés rendszerváltás következett be, mert sem a történeti források, sem a régészeti ásatások leletanyaga nem utal arra, hogy itt nagy pusztulás lett volna. Alesia elpusztult, mert lakosai rossz viszonyban voltak a rómaiakkal, a haeduus törzs minden megingása ellenére a rómaiak szövetségesei volt, így Bibracte nem semmisült meg" - hangsúlyozta Szabó Miklós.
A későbbi ásatások során az ELTE régészei megtalálták a bazilikához kapcsolódó fórum keleti részét, a későbbiekben pedig a nyugati részét is feltárták, ahol felfedezték a porticusokkal körülvett udvart. Ezen keresztül lehetett eljutni Bibracte főútjáig.