Nők és kereszténység
2012. április 5. 11:28
A nőket elnyomták a korai kereszténység idején – állítja egy brit történész, aki megkérdőjelezi Isten hagyományos ábrázolásmódját, bár azt nem jelenti ki, hogy a Teremtő nő lenne.
Az egyik vezető ókortörténész, Bettany Hughes a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a kereszténységet a vallás korai szakaszában a nők dominálták. Mint fogalmazott, nem lehet tudni, hogy Isten nő vagy férfi, de az emberiségnek jó oka volt rá, hogy a nőket előnyben részesítette.
A történésznő szerint paradox helyzet, hogy a keresztény egyházat a kezdetekben nők irányították. Rómában a vallás megszületése utáni első két évszázadban a templomok felét nők építették, de említhetnénk példaként Fébét (Ajánlom pedig néktek Fébét, a mi nénénket, ki a Kenkhréabeli gyülekezetnek szolgálója. Pál apostolnak a rómabeliekhez írt levele, 16:1 ), Pál apostol pártfogóját, mint meghatározó egyházi személyt.
A szebbik nem tagjai diakonisszák, papnők és püspökök is lehettek a kereszténység korai idejében. Természetesen a nők magas egyházi pozíciókba való kerülése már akkor visszatetszést keltett többekben, a francia szinódus például „elfogadhatatlan és szégyenteljes” döntésnek tartotta az egyház gyakorlatát.
A történész a BBC Two Divine Women című műsorában fog beszélni a nők szerepéről a kereszténységben, s arra is kísérletet tesz, hogy megmagyarázza: miért ellenzi a női papszentelések tiltását.