Királyi kincsek a Visztulából
2011. november 28. 10:57
A Varsói Egyetem kutatói a minap jelentették be, hogy sikerült öt tonnányi kincset a felszínre hozni Lengyelország legnagyobb folyója, a Visztula mélyéről.
A szakemberek büszkén jelentették be, hogy végre beérett a gyümölcse a 2008-ban indított projektnek, amely csúcstechnológiás módszerekkel fésüli át a folyó medrét. A kincsek között olyan márvány relikviák vannak, amelyek a Lengyelországot 1587 és 1668 között irányító Vasa-dinasztia címerével vannak díszítve. A Vasa-ház szimbóluma a búzakalász (svédül: vasa), innen ered a család neve.
A kincsek az 1655-1660 közötti svéd invázió (potop) idején kerültek a folyóba. Ebben az időben olyan méreteket öltött a szabad rablás, hogy a krónikák szerint egy darab ezüstkanál sem maradt meg a lengyel uradalmakban. A svédek a kincsekkel megrakott hajóikkal északra indultak, s Gdansk kikötőjéből Svédország felé vették az irányt.
A Polish Radionak nyilatkozó Hubert Kowalski, a projekt egyik kezdeményezője szerint a hajók közül sok elsüllyedt, így került a Visztulába a kincs, amelynek egy része a varsói Királyi Palotából származott, a többi pedig a ma már a Varsói Egyetem részéhez tartozó Kazimierzowski-palotából került a folyó mélyére.