Összeomolhat Coventry romos katedrálisa
2011. szeptember 26. 13:43 BBC News
Új repedést találtak a 71 éve romos Szent Mihály katedrális falán Coventryben. Az illetékesek gyűjtésbe kezdtek, hogy mihamarabb kijavíthassák a romokat veszélyeztető sérülést.
Az időjárás miatt károsodott falrészt már felállványozták; a műemléki védettséget élvező egyházi épület igazgatója, Jane Woodward szerint a repedés "hirtelen jelent meg".
Az elmúlt években már 350 ezer fontot költöttek a katedrális állapotának stabilizálására, így az elvégzett munkálatoknak köszönhetően a romok állaga stabil maradhat 2013-ig. A 14. századi épület helyreállításának becsült költsége azonban további 250 ezer fontra rúghat, ezért a falakat és a tornyot a háborúk civil áldozatainak emlékművévé nyilvánítanák, hogy ezzel is elősegíthessék az adománygyűjtést.
Jonathan Foyle, a World Monuments Fund igazgatója szerint ez segíthet az embereknek a romok értékének felismerésében. Foyle felhívta a figyelmet a katedrális rejtett értékeiben rejlő turisztikai potenciálra és az épen maradt kriptákra is. A székesegyház rejtett kincseinek másik csoportját a több mint hetven éve a kriptában tárolt festett középkori üvegablakok alkotják, amelyek a második világháborús gyújtóbombák miatt törtek darabokra.
A késő-középkorban épült Szent Mihály-katedrálist a németek rombolták le Coventry bombázása során (Coventry Blitz) 1940. november 14-én. A támadást csak a székesegyház falai és tornya vészelte át. A háború után az illetékesek alapos mérlegelést követően úgy döntöttek, hogy nem hozzák helyre a templomot, hanem mementóként meghagyják és újat építenek helyette. A második Szent Mihály-székesegyházat 1960. május 25-én szentelték fel.