A Homo erectus lehetett a történelem első hajósa
2011. augusztus 19. 13:10
A nemrég felszínre hozott krétai leletek alapján amerikai kutatók azt valószínűsítik, hogy az ősi emberfajták 130 ezer éve is utazhattak a tengeren.
A kutatócsoport bizonyítékokat talált arra, hogy őseink az eddig hittnél több mint 100 ezer évvel korábban, már 130 ezer éve is kimerészkedtek a tengerre. Az elmélet alapját a Kréta szigetén talált kőeszközök képezik, amelyeket a kutatók vélekedése szerint csak a tengeri úton odajutott emberek hagyhatták hátra. Thomas Strasser, a csapatot vezető régész szerint a leletek nem a modern embertől, hanem a Homo erectustól származnak. Strasser úgy gondolja, hogy az eszközök leginkább a 700 ezer éves afrikai leletekre hasonlítanak.
A kutatóknak semmilyen módszerük nem volt a leletek keltezésére, ezért Karl Wegmann geológus segítségéhez folyamodtak; mivel néhány darabot a kőzetbe beágyazódva találtak, így a szikla korának kiderítése lett a tárgyak kormeghatározásának kulcsa.
Az alacsonyabban fekvő, fiatalabb kőzet korát a bennük talált kagylók radiokarbonos elemzésével határozták meg, így jutottak el a 45-50 ezer évig. Azonban a kőeszközök az idősebb felsőbb rétegekben, több tíz méterrel a datált szikla felett voltak, így korukat a geológusok hozzávetőlegesen ki tudták számolni, mivel Kréta a kontinensek összeütközésének köszönhetően létrejövő földrengések miatt minden évben emelkedik a tengerhez képest. Ezzel a módszerrel 130 ezer évesre becsülték az eszközök korát.