Hatalmas maja temetőt tártak fel Mexikóban
2011. július 5. 11:23
Az észak-nyugati maja területek eddig ismert legnagyobb temetőjét tárták fel mexikói archeológusok. Az ásatás során gazdag leletanyagot hoztak felszínre.
Ősi maja temetőt találtak a mexikói Tabascóban a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézet régészei. A mintegy 116 sírt sírt tartalmazó lelőhelyen 66 ember maradványait urnában helyezték örök nyugalomra, míg a többieket a földbe temették el. Ricardo Armajo régész, az ásatás koordinátora szerint az előbbiek a maja elithez tartozhattak, míg a többi ötven a kíséretük része lehetett.
A sírmellékletekben állatokat, gazdagon öltöztetett embereket ábrázoló kerámiacsörgőket, sípokat, obszidián késeket, valamint őrlőkő darabokat találtak. Összességében több mint hetvenezer kerámiadarabot hoztak felszínre. Armijo szerint a sírokat 1161 és 1200 éve, a késői klasszikus korszak (i. sz. 750-850) idején áshatták ki, de a mexikói archeológus kiemelte, hogy a végleges datáláshoz még további vizsgálatok szükségesek.
A csontvázak állapota és a koponyák alapján a régészek azt feltételezik, hogy az elhunytak a késő-klasszikus kor maja elitjéhez tartozhattak. Ennek pontosításában a később elvégzendő genetikai vizsgálatok is segíthetnek majd.