Ősi elveszett civilizáció otthona lehetett Kuba
2011. május 12. 11:58
Kuba nyugati része egy olyan ősi civilizáció otthona lehetett, ami kulcsszerepet játszott a Mexikói-öböl menti kultúrák fejlődésében. Az elveszett civilizáció megismerése átírhatja a térség történelmét.
Az 1950-es évek folyamán Kuba nyugati partja mentén búvárok és régészek egy olyan ősi civilizáció nyomait találták meg, amely sokkal fejlettebb lehetett, mint az i. e. 900-tól betelepülő taíno-arawak indiánok kultúrája. Elméleteik szerint a feltételezett kubai civilizáció kulturális és gazdasági értelemben vett közvetítő szerepet játszhatott a térségben. Érvelésüket alátámasztja a sziget földrajzi fekvése, amely 144 kilométerre terül el Florida Keystől, és 154 kilométerre a Yucatán-félszigettől.
Az utóbbi évtizedek antropológiai kutatásai is megerősítik a kubai régészek feltevését, amely szerint a szigeten át húzódhatott a civilizációk keresztútja. 2005-ben az Alabama Egyetem kubai régészekkel együttműködésben több helyszínen végzett vizsgálatokat: megállapították, hogy Kuba őslakói tapasztalt földművesek voltak, akik többfajta gyümölcsöt, zöldséget és növényt termesztettek. Kőből is építkeztek, de inkább kis falvakban laktak.
Amíg azonban további összehasonlító régészeti vizsgálatokat nem végeznek a sziget nyugati partjainál, addig nem lehet tisztán látni az ősi kubai kultúra kérdésében. A jövőbeni feltárások nyomán azonban valószínűleg újra kell írni a térség történelmét.