Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Szuperröntgennel vizsgálták a középkori oltárképeket

2011. május 3. 15:19

Forradalmian új gyémánt szinkrotron technológiával tanulmányozzák a középkori katalán oltárképek károsodásában szerepet játszó molekuláris folyamatokat.

<

A Katalóniai Műszaki Egyetem szakértői az oltárképeken ábrázolt szentek körül lévő - ezüstfüstből kialakított - mező, az úgynevezett aureola károsodásának okait vizsgálták. Elsősorban az egykori Aragóniai Királyság területéről származó, 15. században keletkezett művekre koncentráltak, így a Szent Györgyöt, Szent Lucát és Szent Johannát ábrázoló oltárképek ezüst díszítéséből vett mintákat vizsgáltak meg a Diamond Light Source angliai kutatóintézetében. A kiválasztott képek kapcsán a kutatást vezető Dr. Nati Salvado kiemelte, hogy azok egy különleges korszakban, a gótika és a reneszánsz közötti átmenet időszakában készültek.

A kutatócsoport elemzései kimutatták, hogy az ezüstfólia károsodása nagyobb mértékben függ a felette lévő fedőréteg állapotától, mint a környező klíma hatásaitól. Így azokon a képeken, melyeken volt fedőfestés, illetve megőrződött a gyanta-bevonat, az ezüstfólia jobb állapotban maradt meg.

A csapat vizsgálatának eredményeit a Analytical and Bioanalytical Chemistry című szaklap tette közzé.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Szuperröntgennel vizsgálták a középkori oltárképeket

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra