Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Feliratos görög-római cserepeket találtak Egyiptomban

2010. december 27. 15:13 MTI

Görög-római cserépdarabokat találtak Kairótól délre olasz kutatók, olyanokat, amelyek az adott kor vallási gyakorlatát világítják meg - jelentette be az illetékes egyiptomi hatóság.

<

A Fajjúm oázisban lévő Karún-tótól két kilométernyire északra, egy görög-római lelőhelyen bukkantak a 150 darab cseréptöredékre. Az osztrakonokon démotikus felirat látható, azaz egyszerűsített hieroglifaírás, amilyent az utolsó egyiptomi dinasztiák idejében, a római kor elejéig használtak.

A Legfelsőbb Régészeti Tanács (LRT) közleménye szerint a feliratok a görög-római Egyiptom lakóinak életére és vallási gyakorlatára nézve kínálnak támpontokat. Minden egyes cserépdarabon egy pap neve található, olyané, aki Szoknopaiosz isten templomában szolgált. Szoknopaiosz a termékenység és a férfierő istensége volt, és ember-krokodil formájában ábrázolták. Az olasz régészcsoport vezetője azt gyanítja, hogy eredeti helyükről egy 19. századi illegális ásatás során kerültek oda a cserepek, ahol most találták őket.

Szoknopaiu Neszosz, Dim esz-Szebaa lelőhely jelentőségét az egyiptomi görög-római korszak társadalmának megértése teszi nyilvánvalóvá, nem kis részben azért, mert kiváló álapotban maradt fenn, és mert nagy mennyiségben találtak itt papiruszokat, illetve egyéb feliratos tárgyakat. A hely, amely egy nagy kereskedelmi útvonalon állt, az i.sz. 1-2. évszázadban élte virágkorát - olvasható az LRT közleményében.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Feliratos görög-római cserepeket találtak Egyiptomban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra