Középkori szerencsejáték Angliából
2010. december 21. 10:54
Egy angliai barlangot a középkorban illegális szerencsejátékok helyszínéül használhatták - derült ki egy helyszínen talált ábrázolás kapcsán.
Creswell Crags korábban feltárt barlangjai az utolsó jégkorszak legjelentősebb angliai lelőhelyeit jelentik. Az ott talált régészeti és környezeti bizonyítékokból sikerült megrajzolni, hogy a térség klimatikus viszonyai miként változtak meg drámaian, egyik napról a másikra. A barlangok régészeti kutatása során kő, csonteszközök kerültek elő, amelyek alapján úgy gondolják, hogy ott a középső- illetve felső paleolitikum óta lakhattak. Emellett 13 ezer éves faragott figurák, szarvasok, madarak, bölény és egy ló ábrázolását is megtalálták.
Nemrég azonban a ma is népszerű, malom középkori variánsát fedezték fel az egyik sziklán, amely a régészek szerint Angliában a római időktől népszerű. Arra egyelőre nincs válasz, hogy mindezt ki készíthette, a kutatók azonban több középkori érmét és üvegtárgyat is találtak, amelyek a játékkal egy időben kerülhettek oda. Az egyik elmélet szerint a leletek összefüggenek, és a barlangokat a közeli Welbeck apátság szerzetesei használták illegális szerencsejátékra és italozásra. Az apátság egyébként 1538-ig volt önálló: a rendek feloszlatásával az épület Portland hercegeinek otthonává vált.