Az űrkutatás eszközeivel dolgoznak a brit régészek
2010. december 9. 09:47
A Leicesteri Egyetem régészei az űrkutatás során kifejlesztett technológiával vizsgálják a reneszánsz síremlékeket. Céljuk, hogy megfejtsék azok titkait, illetve hogy a Tudor reformáció múltjába is bepillantást kapjanak.
A programot a Leicesteri Egyetem professzorai vezetik űrkutatókkal, művészettörténészekkel, régészekkel, muzeológusokkal közösen, valamint az Oxford és a Yale Egyetem régészei is részt vesznek benne. A csoport irányítója, Dr. Phillip Lindley szerint "a program kulcsa az innovatív, az űrkutatásban használt technológiában rejlik, a háromdimenziós szkennelésben és konstruktív anyagok vizsgálatában, mely komplex régészeti és művészettörténeti problémákat oldhat meg."
A tudósok első körben Thomas Howard, Norfolk harmadik hercege és Henry Fitzroy emlékművét vették vizsgálat alá. "Mindkét emlékművet drámaian megváltoztatták, amikor áthelyezték őket a 16. század közepén. Virtuálisan kell összeraknunk az építményeket, hogy következtethessünk eredeti formájukra, arra hogy miként nézhettek ki 500 évvel ezelőtt. A kiásott darabokat megpróbáljuk hozzáépíteni az eredetihez, legalább is virtuálisan" – mondta Dr. Lindley.
Az űrkutatásból kölcsönzött letapogató és elemző technikák segítségével a kutatók virtuális képet alkotnak a műemlékekről, anélkül hogy hozzányúlnának. Az új technika nem csak a rekonstruálási tervet megalkotásában de segít, hanem magában is egy esettanulmány. Az eljárás a jövőben fontos szerepet tölthet be a tudományban, valamint a kulturális örökség védelme szempontjából.