Kétezer éves múmiákat tártak fel Kínában
2010. november 24. 16:20 MTI
Kétezer éves múmiákat tártak fel Hupej (Hubei) tartomány fővárosában, Vuhanban (Wuhan) ingatlanfejlesztéshez kapcsolódó régészeti munkálatok során.
A temetkezések a Nyugati Han-dinasztia korai időszakából származnak. Mindkét mumifikálódott holttest igen jó állapotban maradt fenn, köszönhetően a "vízhatlan" koporsóknak, amelyeket több rétegből készítették, majd kívülről speciális "vakolóanyag" vastag rétegével borították.
A koporsók egyikében egy ősz hajú idős asszony aludta örök álmát, aki 70 éves kora körül távozott az élők sorából. A sírokban bronzkardokat, vázákat, edényeket és konyhai eszközöket fedeztek fel. Mint Hszie Hsziming (Xie Ximing), a Hszincsou-i (Xinzhou) körzeti múzeum kurátora rámutatott, a sírmellékletek tanúsága szerint a koporsók tehetős, bár nem feltétlenül magas hivatali rangot viselő személyek földi maradványait rejtették.
Nyugati Han-dinasztiának a Han-dinasztia (i.e. 206/202 - i.sz. 220) i.sz. 9-ig tartó időszakát nevezik, amikor a főváros a nyugati Csanganban (Changan), a mai Hsziánban (Xian) volt. A korszak az egységes kínai birodalom tartós megszilárdulásának és terjeszkedésének időszaka volt.