Energiatakarékosak voltak a rómaiak
2010. november 8. 08:15 The Daily Mail
A római volt az első olyan nép, amely igazi ökobarát házat épített – jelentették be az oxfordi egyetem kutatói.
Egy valódi „zöld” ház jellemvonásaival bírt az a kétezer éves római lakóépület, amelyet a szakemberek megvizsgáltak. A régészeti intézet munkatársai egy római, illetve egy tipikus 1930-as évekbeli brit lakóház építészeti megoldásait hasonlították össze: míg az utóbbi ablakok alatt elhelyezett radiátorokkal volt felszerelve, addig a római padlófűtéssel rendelkezett, így több hőt tudott megtartani.
A modern házak pazarló szokásaival ellentétben a rómaiak a vízzel is spóroltak, külön választották az ivóvizet és a mosáshoz szükséges vizet: víztározókat építettek, hogy a forrásokból a városokba vezessék a vizet, a mosáshoz azonban már ciszternákat használtak. „Az egyik legcsodálatosabb dolog, amit a rómaiak megtanítottak nekünk, az az energiafelhasználás hatékony módja” – vallja Andrew Wilson történészprofesszor. Az ablakos hálószobák déli és délnyugati elhelyezkedése arra szolgált, hogy még több nap érje a helyiségeket, a padlófűtés pedig rendkívül hatékonyan működött, ugyanis a padlók mellett a falakat is melegen tartották velük.
Wilson szerint van még mit tanulnunk elődeinktől, a rómaiak ugyanis a közfürdőkben is energiatakarékosak voltak: ugyanazzal a hőforrással fűtötték a vizet, mint a helyiség többi részét, ráadásul mindent újrahasznosítottak, a fémtől kezdve a kézműves termékeken keresztül egészen a ciszternákig.