Izrael az UNESCO ellen
2010. november 2. 08:07 MTI
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök "abszurdnak" nevezte az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) döntését, amelyben palesztinnak minősített olyan ciszjordániai kegyhelyeket, amelyek muszlimok és zsidók számára egyaránt fontosak.
Az egyik - Hebronban található - műemlék évtizedek óta késhegyre menő vita tárgyát képezi. A zsidók a pátriárkák barlangjának nevezik a helyet, és a Biblia szerint itt temették el Ábrahámot, Izsákot és Jákobot. Ugyanitt emelkedik az al-Ibráhími (Ábrahám) mecset is, amelyet a muszlimok tisztelnek. Ábrahámot a muszlimok és a zsidók közös ősatyjaként tartják számon. A zsidók Ábrahám és Sára Izsák nevű fiától, míg a muszlimok Ábrahám és Hágár Iszmáel nevű fiától eredeztetik magukat.
Netanjahu abszurdnak nevezte, hogy az UNESCO "megpróbálja elválasztani az izraelieket történelmi örökségüktől". "Ha az a hely, ahol a zsidó nemzet ősatyáit mintegy 4 ezer évvel ezelőtt eltemették, nem a zsidó örökség része, akkor mi az?" - kérdezte a miniszterelnök.
Hebron az egyetlen hely Ciszjordániában, ahol a zsidók közvetlenül a palesztinok között élnek. Az izraeli katonák által őrzött, vitatott kegyhely közelében mintegy 500 telepes él, miközben a város (arab nevén al-Halíl) 170 ezer palesztin otthona.
Izrael idén a nemzeti örökség részének nyilvánította a pátriárkák barlangját, valamint egy - Ráhel (Jákob felesége) sírjának tartott - jeruzsálemi helyet. Mindkét kegyhely a palesztinok leendő államának területén fekszik. A palesztinok "földfoglalásnak" tartják az izraeli lépést.