Szeged a franciák kezében
2010. október 10. 18:11
Francia katonák masíroznak a szegedi utcákon, illetve a francia haderő tagjai barátkoznak a helyiekkel. E különleges értékű fotográfiák is megtekinthetőek a szegedi Móra Ferenc Múzeum "Francia katonák Szegeden 1918-1920" című kiállításán.
Szeged mindennapjait az elveszett első világháború utáni időszakban, 1918. december végétől a francia megszálló csapatok uralták. A francia hadvezetés fellépett a tanácsköztársaság helyi erőivel szemben, így Kun Béláék szegedi híveinek mindössze öt nap hatalom jutott. A nyugati csapatok 1920 márciusában vonultak ki Szegedről, jelenlétük megóvta a várost a vörös terrortól, a román és a szerb megszállástól – habár Újszegedet hosszú ideig a szerb haderő tartotta katonai ellenőrzés alatt.
Szeged népe tudta, a franciák jelenléte jobb nekik, mintha román vagy szerb uralom alá került volna a város, ezért szimpatizáltak a katonákkal. „Nagyon tisztességtudóan viselkednek a francia közkatonák, s ez a városban nagyon megnyugtató benyomást tett…" – írta a megszállás idején a helyi napilap. A megszállásról szóló múzeumi tárlaton a korabeli fotókon kívül megtekinthető egy kifejezetten a francia katonai vezetés számára készült kétnyelvű Szeged térkép is. A helyi parancsnokság e dokumentum segítségével volt képes átlátni a város közigazgatását, hétköznapi életét, területét.