Veszélyben Isztambul világörökségi címe
2010. augusztus 29. 17:30
Ultimátumot kapott a török kormányzat: ha nem részesítik megfelelő védelemben Isztambul történeti épületeit, az UNESCO veszélyeztetett örökségi listájára kerülhetnek - számolt be róla a BBC.
A város már korábban is elszenvedhette volna a megszégyenítést, ha a török kormány nem lobbizott volna ennek elkerüléséért, arra hivatkozva, hogy idén mégiscsak megkapták Európa egyik kulturális fővárosi címét. Külsőségeiben egyébként is megújul Isztambul: a Hagia Sophiában 16 év után első alkalommal bontották el az állványzatot, láthatóvá téve a végre felújított, korábban hosszú időn át elhanyagolt mozaikokat, illetve tovább folytatódik a Szulemanije-mecset renoválása is.
Az 1985-ben elnyert világörökségi cím azonban nem csak ezeket az épületeket tartalmazza, hanem nagyon sok környező területet is magába foglal, így a düledező régi utcákat, és az oszmán időszak karakteres faépületeit is (amelyekhez hasonlóak a magyar szempontból érdekes Rodostóban is láthatóak). A házak azért épültek fából, hogy jobban ellenálljanak a földrengéseknek, ám pont ez a választás okozhatja vesztüket is.
A Szulemanije-mecset és a Mindenható Megváltó Krisztus monostor közötti épületek ugyanis katasztrofális állapotba kerültek, a legtöbbjüknek szinte már csak a romjai láthatóak, a régi házak szinte teljesen elrothadtak, a belsejükbe pedig a helyiek szemete kerül.
A hasonló faépületekkel kapcsolatban a városvédelem sem foglalkozik: a felújítási engedélyek kiadása sokszor éveket vesz igénybe, amikorra meg a tényleges munkálatokra kerülhetne sor, a tulajdonos általában inkább ezek elbontása mellett dönt. Más alkalmakkor a homlokzat megmarad, ám a mögötte lévő épületet már modern anyagokból. Míg az örökségvédők a hatóságokat, a hatóságok a tulajdonosokat vádolják a fennálló helyzet kialakulásáért, akik nem törődnek ezen épületekkel.
A városfejlesztés azonban más miatt is kivívta az UNESCO ellenszenvét: az Aranyszarv-öbölben épülő új híd tönkreteheti a Szulejmanije-mecsethez tartozó látképet, amely szerepel a világörökségi leírásban. Az ENSZ most októberig adott időt a megfelelő környezeti hatástanulmányok elkészítésére, és amennyiben erre nem kerül sor, Isztambul a veszélyeztetett világörökségi listára kerülhet.
Az örökségvédelem nyugati megközelítése azonban viszonylag újdonságnak számít Törökországban: a robbanásszerűen fejlődő városban sokszor fontosabbak a fejlesztők, mint az örökségvédők érvei.