Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Már 11 ezer éve is őröltek lisztet Utah őslakói

2010. augusztus 26. 10:49

Az amerikai Brigham Young University (BYU) egyetem régészei Utah államban egy 11 ezer évvel ezelőtt benépesült területre bukkantak, ahol számba vették, hogy mi kerülhetett az őslakosok asztalára.

<

Öt év aprólékos, minden részletre kiterjedő kutatás után a BYU szakemberei hamarosan egy publikációban összegzik az „Északi patak menedékében” történt vizsgálódások eredményeit. Ez Utah állam déli részének legkorábbi ismert lakott területe, s az Egyesült Államok három legrégebbi olyan helyszíne közé tartozik, ahol már több mint tízezer évvel ezelőtt is éltek emberek.

A Joel Janetski által vezetett ásatások a National Science Foundation felajánlásaiból kerülhetett megvalósításra, amely a radiokarbonos vizsgálatok szerint 11 ezer éves területek „mélyére való leásását” tűzte ki célul. „A tanulók reggeltől estig, mezítláb dolgoztak. Tudják, hogy mennyire fontos küldetésben vesznek részt, ezért nem akarták a régi sárréteget beszennyezni” – adott felvilágosítást a munkafolyamatokról Janetski.

A Kiva című folyóirat következő számában megjelenő tanulmányban a szakemberek részletesen szólnak az ősemberek étkezési szokásairól, akik kőeszközöket használtak a zsálya és a liszt őrléséhez, valamint sózták ételeiket. A használati tárgyak megjelenése előtt az emberek kacsát, pulykát és hódot fogyasztottak, de a birkaevés csak később lett mindennapos, hasonlóan a szarvashoz, amelyből az ásatás során minden rétegben találtak nyomot.

„Tízezer évvel ezelőtt nagy technikai változás zajlott az őrlőkövek megjelenésével: az emberek elkezdték használni őket, hogy a magokból lisztet készíthessenek” – vázolta fel Janetski.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Már 11 ezer éve is őröltek lisztet Utah őslakói

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra