Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Feloldhatatlannak tűnik az új-mexikói kő rejtélye

2010. augusztus 23. 14:03

A Titokzatos kő, más néven a Tízparancsolat köve Új-Mexikó középnyugati részének egy sivatagában, egy hegyen található, és azon egy kihalt nyelven íródott szöveg, az egymásnak ellentmondó elméletek szerint paleo-héber vagy ciprióta-görög sorok olvashatók.

<

A kőről először 1933-ban az állam elismert régésze, Frank Hibben tett említést: ő egy olyan személyről írt, aki állítólag az 1880-as években fedezte fel a titokzatos tárgyat. A két elmélettel ellentétben azonban a szöveg föníciai lehet, amelyet már a század legvégén is jól ismertek.

A paleo-héber nyelv mellett kardoskodók Robert Pfeiffer harvardi kutató 1949-es fordítását citálják, aki megállapította, hogy a szöveg a Tízparancsolatot tartalmazza. Az új-mexikói egyetem grafológusa, Dixie Perkins 1979-ben viszont kijelentette, hogy a szövegek i.e. 500-ban, a Mediterráneumban keletkeztek, s egy Zakinerosz nevű felfedezőről vagy harcosról szól, aki a vadonban a túlélésért küzdött.

Mások szerint a kőről szóló mendemondák Hibben fantáziát dicsérik, akinek egész munkássága arra épült, hogy bebizonyítsa a földrész prekolumbián kapcsolatait, s az első ismert paleoindián műveltség, a Clovis-kultúrát megelőző civilizáció jelenlétét. Hibbennek akadtak egyéb követői is, de ezek az elméletek teljesen megalapozatlannak bizonyultak, ugyanis a kő helyszínén nem került elő egyéb perdöntő bizonyíték egyik vagy másik elképzelés alátámasztására.

Még több részlet a kőről

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Feloldhatatlannak tűnik az új-mexikói kő rejtélye

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra