Megtalálták a világutazó kínai admirális sírját
2010. június 29. 11:01
Minden kétséget kizáróan Cseng Ho (Zheng He) admirális sírját fedezték fel a régészek Nankingban - számoltak be róla a kínai hírügynökségek.
A kínai munkások június 18-án véletlen fedezték fel a sírt, amely a Cuteng hegyhez közel, több más hasonló eunuch sírja mellett található. A 8,5 méter hosszú és négy méter sírt kék téglákból építették, amelyet a korban csak az állami méltóságok sírjaihoz használtak. A szakértők szerint azonban az admirális maradványai nem kerültek a sírba, hiszen a férfi 1433-ban Indiában hunyt el, ahonnan már nem szállították vissza.
Az admirális Cseng Ho a dél-nyugati Jünnan (Yunnan) tartományban, Kunjangban (Kunyang), muszlim családban született, apja tisztviselő volt. Amikor a kínaiak 1382-ben megdöntötték a mongol uralmat, gyermekként került fogságba és kasztrálták. Csu Ti (Zhu Di) herceg udvarába került, aki az első Ming császár, Csu Jüan-csang (Chu Yuanchang) negyedik fia volt. Cseng Ho a herceg katonai tanácsadója lett, s kulcsszerepe volt a lázadásban, amely azt Jung Lö (Yongle) néven császárrá tette.
Az új uralkodó meghosszabbította a Nagy Falat és a Nagy Csatornát, a fővárost Nankingból Pekingbe helyezte, felépíttette a Tiltott várost, s több száz templomot és palotát is emelt Kína-szerte. Jung Lö a hadiflotta főparancsnokává nevezte ki Cseng Ho-t és expedíciók indításával bízta meg.
A Cseng által épített flottában 62 óriáshajó volt, ezek hossza 120-140 m, szélességük 50 m volt. Kilenc árbocuk volt, vízkiszorításuk 3000 tonna lehetett. Tízszer akkorák voltak, mint Vasco da Gama zászlóshajója, ezeket tartják a valaha vízrebocsátott legnagyobb fahajóknak. A kísérő egységek közt voltak 110 méteres gyorshajók, 85 méteres szállítóhajók és 55 méteres hadi dzsunkák is. Cseng első expedíciója 317 egységet számlált 27 870 emberrel: sok száz hivatalnok, 180 orvos, és rengeteg különféle mesterember vett részt az utazáson. Nagy víz- és élelemtartalékot vittek magukkal, erős tüzérségük is volt. Az utazások részletei
Cseng több expedíciót vezetett Ázsia és Afrika felé, sőt egyes vélemények szerint az amerikai kontinensre is évtizedekkel Kolumbusz előtt jutott el.