Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kínai katasztrófák az áradásoktól a homokviharokig

2010. április 27. 12:18

Az észak-kínai térség folyamatosan pusztító homokviharainak okai egy középkori katasztrófában keresendők - mutatta be egy nemrég megjelent tanulmány.

<

A Sárga folyó 1048 és 1128 közötti áradásai hosszú ideig tartó környezeti károkat okoztak Kína északi részén – mutatta be Ling Csang. A Harvard Journal of Asiatic Studies című szakfolyóiratban hamarosan megjelenő, "Changing with the Yellow River: An Environmental History of Hebei, 1048-1128" című tanulmány az egykori események felvázolása mellett azt is ismerteti, hogy a Szong-dinasztia miként reagált a katasztrofális helyzetre.

A Hopej régiót az első árvíz 1048-ban sújtotta, majd a következő nyolcvan évben kétévente öntött ki a folyó. A katasztrófasorozat miatt a helyiek elvándoroltak a térségből, a folyó északi részén található mezőgazdasági területek pedig teljesen tönkrementek. Az árvizek következtében a folyómeder is északabbra tolódott, és a térség mocsarassá válása hajózhatatlanná tette a régiót. A kortárs szerzők szerint az áradások során a lakosság 80-90 százaléka halt meg.

A kormányzat megpróbálta megakadályozni ezt a folyamatot, ám a kortársak kritikái alapján valószínűnek tűnik, hogy több esetben még rontottak is a helyzeten. Az intézkedések több esetben a mai környezetkárosító kínai kormányzati logikát vetítik előre: a folyópartokat ugyanis főként fával, bambusszal, kővel és földdel erősítették volna meg, ehhez viszont a környező térség minden erdejét ki kellett vágni. Az elsivatagosodás már alig pár év múlva éreztette hatását, és mára a térségben már nem ritkák a homokviharok sem.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kínai katasztrófák az áradásoktól a homokviharokig

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra