Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Csapdának épültek a titokzatos sivatagi kőfalak

2010. április 22. 11:51 Discovery News

A Közel-Kelet titokzatos ősi kőfalait őskori vadászok építették az állatok csapdába ejtésére - derítette ki egy új kutatás.

<

A 20. század elején elsőként a brit légierő pilótái jelentették az Izrael, Jordánia és Egyiptom sivatagaiban látott titokzatos vonalakat, amikről egyesek nemrég még azt gondolták, hogy Stonehenge prototípusai lehetnek. Az alacsony kőfalak egyes helyeken akár 60 kilométer hosszan is futnak, hogy aztán kör alakú építményekben érjenek össze.

A Sinai-sivatag 16 ilyen építményének vizsgálata most bebizonyította, amit egyes kutatók régóta gondolnak: a falak az állatokat terelték a meggyilkolásukra épített kör alakú csapdákba. Uzi Avner, az eilati Ben Gurion Egyetem kutatója szerint az építmények sokkal kifinomultabbak, mint azt korábban hitték, és az egykor élt emberek nagyon jól ismerték az állatvilág szokásait.

A Journal of Arid Environments júliusi számában megjelenő tanulmányból az is kiderül, hogy a legtöbb kutató úgy vélte, hogy ezek a falak az állatok védelmére épültek, ám a gondosabb kutatás rámutatott, hogy elsődleges céljuk a vadászat lehetett. Ezek azonban sosem lehettek elég magasak ahhoz, hogy ténylegesen megállítsák az állatokat, így a kutatók az etológusok véleményét is kikérték az ügyben.

A szakemberek rámutattak, hogy a falak olyan állatokat fogtak meg, amelyek ilyen módon könnyen terelhetők: ilyen lehetett a 20. század előtt a térségben bőven előforduló gazella, vadszamár, vörös tehénantilop, oryx, vagy éppen onager is.

A 2300-2400 éves építményeket aztán 2200 ével ezelőtt azonban sorsukra hagyták. Ennek okáról egyelőre a szakemberek sem tudnak semmit: a középső bronzkori elvándorlásra talán a klímaváltozás miatt került sor.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Csapdának épültek a titokzatos sivatagi kőfalak

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra