Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Római kori padlófűtés Vértesszőlős határában

2010. április 14. 08:00

Bemutatták a Vértesszőlős határában befejezett régészeti feltárás eredményeit. Kiderült, több korszak leleteit sikerült megmenteni - számolt be róla a kemma.hu.

<

Élénk érdeklődés kísérte Kisné Cseh Julianna régész-történész főmuzeológus és A. Pál Gabriella régész-néprajzos főmuzeológus, a Tatabánya Múzeum munkatársai előadását április 9-én Vértesszőlősön. Az 1. számú főút mellett tavaly nyáron folyt a feltárás a település határában. Az előadás minden kétséget kizáróan bizonyította, hogy az előember „Samu” nyomai mellett, további nagy jelentőségű emlékeket rejt még magában a vértesszőlősi föld. Az ásatás során előkerült leletek az előzetes várakozásokat is felül múlták: több korszak egymásra rakódott maradványai kerültek elő.

A bronzkort, az i.e. 18-16. századot idézik a Dunántúli Mészbetétes Edények kultúrájának anyagai: több sírcsoportból álló temető, ékszerek, korabeli településre utaló emlékek, és a nagy régészeti jelentőségű, óriási kőkörök, kőkamrák, melyek a korszak temetkezési szokásairól adnak értékes információkat.

Az ókori Róma nyomait az eddig feltárt öt épületegyüttes napvilágra-kerülése igazolta. Valószínűleg egy leszerelt katona villagazdaságának maradványai kerültek elő a Kr. u. 3. századból. Számtalan fegyver, ólomöntő-műhelyre utaló leletek, vasgyűrű, bronzpénzek, a nők szépítőszereit tartalmazó ládika veretei, mécsesek, luxuskerámiák, ablaküveg- és edénytöredékek. Kiemelt jelentőséggel bír a feltárt lakóház padlófűtés-rendszerének és falfestmény-maradványainak előkerülése.

A teljes cikk a Kemmán

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Római kori padlófűtés Vértesszőlős határában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra