Rekonstruálják Plovdiv ókori római stadionját
2010. március 1. 08:12 MTI
Rekonstruálják Plovdiv ókori római stadionját - a projektet 900 ezer eurós (243 millió forintos) uniós támogatással valósítják meg.
A stadion az egyik legnagyobb római kori építmény a Balkánon. Septimus Severus császár uralkodása alatt, az i.sz. 2. században építették, s a szakértők becslése szerint akár 30 ezer nézőt is befogadhatott egyszerre. Az ókori sportlétesítményt, amely a mai Plovdiv központjában található, még az 1970-es években fedezték fel, ám csak részben tárták fel, mivel nagyobbik hányada a város fő bevásárlóutcája alatt található.
A projekt keretében földalatti múzeumot is építenek, s a szakemberek reményei szerint a beruházáshoz kapcsolódó feltárások során más római kori építmények is előkerülnek. Tervezik egy modern bemutatóterem megépítését is.
Plovdiv az újkőkor óta lakott hely. A trákok Emolpias néven emeltek itt erősséget, amelyet i.e. 342-ben Macedóniai Fülöp, Nagy Sándor apja foglalt el, s nevezett el Philippopolisznak. A rómaiak Trimontiumnak, azaz a Három hegy városának nevezték. A szlávok már a hatodik században megjelentek a térségben, de Bulgária része csupán 815-ben lett. A Bizánci Birodalom 970-ben kebelezte be, az Oszmán Birodalom pedig 1369-ben foglalta el, ekkor Filibe lett a neve. 1878-ban a plovdivi csata után Kelet-Rumélia fővárosa lett. 1885-ben az egyesült Bulgária részévé vált.
A római kori emlékek közül fennmaradt a híres amfiteátrum, ahol rendszeresen rendeznek hangversenyeket és színházi előadásokat. Feltárták az ókori piactér, az agora jelentős részét, s napvilágra kerültek kikövezett utcák részletei, az ókori vízvezeték, az aquaeductus maradványai, valamint néhány szentély, lakóház, antik freskók és mozaikok.