Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Közel-keleti farkasoktól származnak az ölebek

2010. február 24. 14:03 MTI

A kistermetű háziebek valószínűleg a szürke farkasok leszármazottai, és több mint 12 ezer éve jelentek meg a Közel-Keleten - állítja egy új tanulmány.

<

A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) kutatócsoportja Melissa Gray és Robert Wayne vezetésével a kistermetű kutyákra jellemző egyik gén, az IGF1 variációit vizsgálta meg. A genetikai variáns "valószínűleg nagyon korán jelent meg történetükben" - vélekedik Melissa Gray a BMC Biology című internetes tudományos folyóiratban ismertetett tanulmányban. "Eredményeink azt mutatják, hogy az IGF1 gén kistermetű kutyákban előforduló változata nagyon közel áll a közel-keleti farkasokban találhatóhoz, és összefügg ősi eredetükkel".

Korábbi közel-keleti ásatásokon több mint 12 ezer éves kistermetű háziebek maradványai kerültek felszínre. Európában végzett ásatásokon még régebbi, 31 ezer éves leleteket is találtak, de ezek jóval nagyobb kutyák maradványai voltak. A kutyákat feltehetően a Közel-Kelet termékeny félholdnak nevezett övezetében, és az első mezőgazdasági civilizációk más bölcsőiben élők tenyésztették ki. "A kistermetű kutyákat a sűrűbben lakott térségekben részesíthették előnyben, ahol az ebek részben bent vagy zárt külső térben éltek" - állapítja meg a tanulmány.

A termékeny félhold övezetéhez tartozik a mai Izrael, Libanon, Ciprus, Kuvait, Ciszjordánia és a Gázai övezet, valamint Jordánia, Szíria, Irak, Irán és Egyiptom egy része, és Törökország délkeleti térsége.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Közel-keleti farkasoktól származnak az ölebek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra