Nemzeti szégyen Stonehenge elhanyagolása
2010. január 14. 09:56 The Guardian
„Nemzeti szégyennek” nevezte egy jeles turisztikai magazin főszerkesztője azt a brit szerencsétlenkedést, amelynek során az örökségvédők és a hatóságok évtizedek óta képtelenek megoldani a prehisztorikus kőkör körüli forgalom elterelését.
Bár hamarosan csillogó-villogó, ám mégis elrejtett látogatóközpont épül, ahonnan a környezetet kímélő járművekkel lesz felkereshető a kőkör, a Wanderlust magazinnak elege lett, és a helyet veszélyeztetett örökséggé nyilvánították. Nem ez az egyetlen hasonló helyszín: Machu Picchut a turistacunami miatt vették fel a listára.
A magazin főszerkesztője, Lyn Hughes szerint az A303 és A344-es utak „brutálisan elválasztják a kőkört természetes környezetétől”, és így a látogatók csak a történelmi csoda egy apró részletét élvezhetik. Szerinte nemzeti szégyen, hogy a kormányzat nem tud dűlőre jutni az ügyben a beruházókkal.
Hughes nem első alkalommal kelt ki a szerencsétlenkedés ellen: már 21 évvel ezelőtt, 1989-ben is felemelte szavát az illetékes parlamenti bizottságban - ám úgy tűnik mindez hasztalan volt. Hasztalan, annak ellenére is, hogy a látogatóközpontok generációinak terveire és ötleteire fontmilliók mentek el, amit általában szintén kormányzati pénzből fizetett konzultációk, viták, és vizsgálatok követtek. A helyszínen azonban semmi sem változott.
Stonehenge helyzete sem egyszerű: a kör az English Heritage felügyelete alatt áll, míg a környező földterületeket és az azokon található prehisztorikus emlékeket a National Trust kezeli. A szakértők most már csak abban bíznak, hogy a 2012-es olimpiáig megépülhet egy új, és olcsó látogatóközpont, ami talán méltó lesz a környékhez.