Nem tett nagy kárt a Blitz Delaroche festményében
2009. november 25. 10:28 The Guardian, MTI
Paul Delaroche (1797-1856) francia festőművész nagyszabású műve, amelyről mindenki úgy tudta, hogy végzetesen károsodott 1941-ben London bombázása alatt, viszonylag jó állapotban vészelte át a második világháborút.
A vászon, amely I. Károlyt ábrázolja, ahogy röviddel kivégzése előtt Cromwell katonái inzultálják, 1837-ben készült. A festmény a londoni Bridgewater House ebédlőjében függött, s megsérült, amikor 1941. május 14-én találat érte a palotát. A művet a tulajdonosok levették a falról, összetekerték, skóciai birtokukra szállíttatták, majd megfeledkeztek róla. A vásznat csaknem hét évtizeden át senki sem látta.
A londoni Nemzeti Galéria és a Skót Nemzeti Galéria képviselői Paul Delaroche jövő évi kiállításával kapcsolatosan keresték meg a tulajdonost, Sutherland hercegét, hogy engedélyezze a mű megvizsgálását. A festményen közel 200 srapnel okozta nyomot fedeztek fel, de egészében véve nem szenvedett végzetes károsodást, s a szakértők szerint a mű semmit sem vesztett "érzelmi töltéséből".
Nicholas Penny, a londoni Nemzeti Galéria igazgatója szerint a jövő évi tárlattal "helyre akarják állítani" a francia festő renoméját, akit a 20. században túlságosan teátrálisnak és szentimentálisnak tartottak.
Viszontagságos volt Paul Delaroche másik művének, Lady Jane Grey kivégzése című alkotásának a sorsa is, amelyet szintén bemutatnak a jövő évi londoni tárlaton. A festményről azt tartották, hogy megsemmisült az 1928-as londoni árvíz alatt, ám 1973-ban csaknem sértetlen állapotban került elő.