Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Bányászok veszélyeztetik a kínai nagy falat

2009. november 20. 09:37

A kínai kormányzat hivatalos vizsgálatot indított a legújabb örökségi károkozás ügyében: egy bányásztársaság közel 100 méter hosszan bontotta el az egykori védvonal legrégibb szakaszát.

<

A Csinhua hírügynökség szerint a Belső-Mongol régió fővárosa, Hohhot rendőrsége és a kínai kulturális örökségvédelem közös nyomozást indított az ügyben, és vizsgálóbizottságot küldtek ki az érintett szakaszok tanulmányozására.

A korábbi tudósítások szerint ugyanis a Hohhot Kekao Mining Co. két nagyobb szakaszt bontott le a Csin-dinasztia (i.e. 221-207) által épített falból: Pogendihez közel összességében 300 négyzetméteres felületen, öt méteres mélységből vitték el az építőanyagot. A vállalat korábban öt, a munkálatok leállítására felszólító utasítást is figyelmen kívül hagyott, és tovább folytatta a védvonal elhordását.

Az örökségvédők szerint a kár jóvátehetetlen.

A kínai nagy fal építését Csin császár (i.e. 259-210) uralkodása alatt, az északi törzsek elleni védekezésül kezdték el. A falat a későbbi császárok is megerősítették, és továbbépítették: fénykorában 50 ezer kilométer hosszú lehetett. Egyharmadát mára az erózió, majd később vandalizmus pusztította el, és anyagát sok helyen bányászok, útépítők és a helyi lakosok hordták el. Ez ellen a hatóságok sem tudnak sokat tenni, hiszen a fal hosszúsága lehetetlenné teszi az átfogó védelmet. Éppen ezért a büntetések is elég szigorúak: az egyszeri 500 ezer jüanos (13 millió forintos) bírságtól 10 éves börtönig terjedhetnek.

Hasonló esetek korábban is történtek: az egyik alkalommal a Ming-dinasztia idején épített szakaszt bontották el; a károkozás miatt egy ember került börtönbe.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Bányászok veszélyeztetik a kínai nagy falat

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra