A rendszerváltás és a csehszlovákiai magyarok
2009. november 17. 16:59 MTI
A rendszerváltás és a csehszlovákiai magyarok (1989-1992) címmel új könyv került piacra Szlovákiában - közölte a Felvidék.ma szlovákiai magyar hírportál.
A Popély Árpád - Simon Attila szlovákiai magyar "történész-duó" által szerkesztett 840 oldalas kötet ünnepi bemutatójára szerda délután a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet székházában, Az 1989 és a szlovákiai magyarok elnevezésű szakmai konferencia végén kerül sor. A nagy érdeklődésre számot tartó kötet - az Elbeszélt történelem (Oral History) könyvsorozat első részeként - az 1989-es rendszerváltás 31 résztvevőjét szólaltatja meg. A kötetet Bukovszky László történész mutatja be.
A Fórum Kisebbségkutató Intézet Elbeszélt történelem programja keretében több tucatnyi mélyinterjút készített a rendszerváltás szlovákiai magyar résztvevőivel az elmúlt évtizedben. A most induló könyvsorozat 31 interjút tartalmaz olyan emberekkel, akik nemcsak átélői, hanem valamilyen formában alakítói is voltak az 1989-es rendszerváltásnak, illetve az azt megelőző és követő történelmi időszaknak.
Bár személyes visszaemlékezésekről van szó, mégis szélesebb közérdeklődésre tarthatnak számot ezek a beszélgetések. A pártállami diktatúra bukása és a szabad társadalom megszületése közös nagy élményünk volt, amelynek értékét a következő nemzedékek fogják majd a maga helyére tenni - jegyzi meg a honlap.
A Felvidék.ma rámutat: a közösségi és személyes indíttatások egész sora bontakozik ki a kötetben, olyan információkat osztva meg az olvasóval, amit akkor és ott még a részvevők sem tudtak egymásról. Mindezek alapján a kötet érdekes és tanulságos olvasmány nemcsak a történészek, hanem mindazok számára is, akiket érdekel a szlovákiai magyarság közelmúltjának története.