Monasztikus háromszög Portugália szívében
2009. október 9. 10:02 Balázs Bálint
Portugália legszebb világörökségi helyszínei a középkori keresztény terjeszkedés idején a területi, kulturális és katonai-politikai konszolidáció letéteményesei voltak, a későbbiekben a portugál identitás legmaradandóbb alapjaivá váltak.
Alcobaca: Portugália legnagyobb temploma
A móroktól visszaszerzett Douro folyón túli (Estremadura) és Tejo folyó partmenti (Ribatejo) árterületei és a tengerpart közötti területei szerzetesrendek gondozásában álltak a középkorban. A Portugália szívének tartott területen emelkednek a keresztény terjeszkedés időszakának jellegzetes örökség-helyei.
Az alcobacai apátságot a független Portugália első portugál királya, Alfonso Henriques mórok ellen vívott 1147-es santarémi győzelme után, 1153-ban építtette a ciszterciek számára. A győzelem ugyanis a Clairvaux-i Szent Bernátnak tett fogadalma miatt arra kötelezte, hogy felépíttesse a Szent Szűz Máriának szentelt alcobacai templomot, amely máig Portugália legnagyobb temploma.
A hozzá kapcsolódó kolostor ciszterci szerzetesei a középkor legnagyobb portugál könyvtárát hozták itt létre. A korábban mocsaras környezetből öntözőrendszerrel ellátott, értékes gyümölcsösöket és szőlőket alakítottak ki. Az Alcoa folyóra épült hatalmas konyha és a szerzetesek refektóriuma minden képzeletet felülmúl.
Santarémet, a mórok elleni döntő csata helyszínét ma a portugál gótika fővárosaként emlegetik, de a Brazíliát felfedező, Pedro Alvares Cabral sírja miatt is érdemes felkeresni.