Plakátok a szocializmusban
2009. szeptember 28. 16:23
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeuma 2006-ban rendezett Utca képeskönyve című kiállítás folytatásaként október 10. és február 28. között az 1945-től 1989-ig terjedő időszak plakátjait mutatja be.
A plakátokon nem csak az egyes évtizedek jellemző stílusirányzatait, kiemelkedő alkotóit (pl.: Konecsni György, Filó azaz Mihályfi Ernőné, Mallász Gitta, Gönczi Gebhard Tibor, Szilas Győző, Káldor László, Pál György, Finta József, Tóth József, Kemény György stb.) ismerhetjük meg, de találkozhatunk az egyes korszakok leggyakrabban reklámozott áruféleségeivel, üzlettípusaival, szlogenjeivel.
A tárlatnak helyet adó első emeleti kiállítótér természetes megvilágítása segít abban, hogy a hirdetőoszlopokon és hirdetőtáblákon elhelyezett plakátok az utca hangulatát idézzék fel, és ehhez hozzájárulnak még a szocializmus jellegzetes boltjainak és üzletportáljainak kinagyított fotói, és korabeli árukkal berendezett "kirakatok" és enteriőrök is.
Ilyen az 1940-es évekből származó trafik faliszekrénye Munkás és Kossuth cigarettával, vagy egy 1950-es utcarészlet jellegzetes mély babakocsit toló anyukával, illetve egy 1960-as évekbeli önkiszolgáló üzlet is, pénztáros pulttal, fonott kosarakkal. Az 1970-es évekből szobabelsőt láthatunk kagylófotelekkel, elvékonyodó lábú dohányzóasztalkával "szoc-deco" kerámiákkal.