Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Római villagazdaság és bronzkori temető Vértesszőlősön

2009. augusztus 24. 10:31 MTI

Egy i.sz. 3. századi római villagazdaság és egy 3500 éves bronzkori temető nyomait találták meg a Tatabányai Múzeum régészei a városhoz közeli Vértesszőlős határában.

<

A közel négy hektáros területet egy építkezés előtt tárták fel. A szántóföld egyik felén római kőépületek alapjai kerültek elő, másik részében bronzkori temetőt találtak, ahol két kultúra keveredett, ugyanis hamvasztással és halomsírokkal temetkeztek - tájékoztatott Pál Gabriella, a múzeum munkatársa.

A római korból négy kőépület nyomaira bukkantak, egy házban megtalálták a padlófűtés csatornáit és a fűtőkemence nyomait. A leletek között volt számos pénzérme, ruhadísz és cseréptöredék. A szakemberek feltételezése szerint a falmaradványok vagy a szomszédos, még feltáratlan területhez tartoznak, vagy egy önálló kisebb falut alkottak. A bronzkori réteg a római maradványok alatt is előfordult, a területen Árpád-kori objektumokat is találtak, és szórványosan népvándorlás kori maradványok is láthatók.

A muzeológus szerint a különböző korok egymásba ágyazódott emlékeit az magyarázza, hogy a terület az Által-ér teraszaként tökéletesen alkalmas lehetett a letelepedésre, hiszen a folyó melletti erdők és a földek mind a földművelőknek, mind az állattenyésztőknek életteret biztosítottak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Római villagazdaság és bronzkori temető Vértesszőlősön

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra