Bizottság vizsgálja a délvidéki vérengzéseket
2009. augusztus 5. 17:12 MTI
Az ősz folyamán kinevezik az 1944-45-ös vajdasági háborús bűntetteket kivizsgáló szerb-magyar történész munkacsoport szerb tagjait - közölte Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Magyar Szóval.
Az erre vonatkozó ígéretet Boris Tadic szerb államfő tette múlt csütörtöki, magyar részről hónapok óta várt találkozójukon. Az elnök egyben felkérte a legnagyobb délvidéki magyar párt vezetőjét, hogy tegyen javaslatot a Belgrád által kiválasztandó személyekre. Pásztor István szerint számítani lehet rá, hogy Budapesten is döntenek a közös munkacsoport magyar tagjairól.
A testület felállítását Pásztor István, valamint Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége elnöke február közepén kezdeményezte a szerb államfőnek, miniszterelnöknek és parlamenti elnöknek írt közös levelében. Felhívták rá a figyelmet, hogy az 1944-es és 1945-ös atrocitásoknak több ezer magyar polgári áldozata volt.
Szerbiában nemrég kezdődött meg a Tito partizánjai és a kommunista rendszer által 1944 és 1946 között bírói ítélet nélkül kivégzettek sorsának felderítése. Megalakulóban van az a kormánybizottság is, amely szeptemberben kezdődő munkája során számba veszi az áldozatokat, feltárja a Szerbiában több tucat helyen található tömegsírokat. A történészek mintegy 80 ezerre teszik az áldozatok számát, akik közül 40-45 ezer a Vajdaságban lett áldozata a megtorlásnak. Ez utóbbiak zömükben feltehetően németek és magyarok voltak.