Az újkőkorban is gondoskodtak a fogyatékkal élőkről
2009. július 27. 19:54 MTI
Már az újkőkorban is gondoskodtak a fogyatékkal élőkről, legalábbis így történt azzal a végtagbénult fiatal férfival, akinek csontvázára Vietnam északi részén bukkantak ausztrál régészek.
A férfi 25 év körüli lehetett, és 3500-4000 évvel ezelőtt élt. Egy ritka veleszületett csigolyafejlődési rendellenességben, úgynevezett Klippel-Feil szindrómában szenvedett, amelynek következtében enyhébb esetben csupán alsó végtagja (paraplégia), súlyosabb esetben mind a négy végtagja bénult volt (quadriplégia).
Marc Oxenham, a Canberrai Nemzeti Egyetem régészeti és antropológiai intézetének kutatója megdöbbentőnek nevezte a leletet. A fiatal férfi halála előtt legalább egy évtizeden át súlyosan mozgáskorlátozott volt, vagyis teljes mértékben másokra volt utalva egy olyan korban, amikor a gyerekek fele nem érte meg az ötéves kort sem.
"Akadtak gondozói a betegnek. Előfordulhatott, hogy tisztán emberbaráti szempontok vezérelték társait, amikor gondjaikba vették a magatehetetlen férfit. Lehet azonban, hogy olyan tudással vagy képességgel rendelkezett, amelyre a törzsnek szüksége volt" - magyarázta Marx Oxenham, hozzátéve, hogy ez mindeddig a legrégibb ismert paraplégiás eset.